Kuidas töötab aktiivne mürasummutus?

Kuidas töötab aktiivne mürasummutus?

  • Mysound2Go

Mürasummutavad kõrvaklapid on väga mugavad nii muutuvates oludes reisil tööd tehes, kui ka avatud kontoris või kodus segamatult muusikat kuulates. Hetkel saab mitmed tipptasemel mürasummutavad klapid MySound2Go poest kätte väga soodsalt. Vaatame lähemalt, kuidas need kõrvaklapid töötavad ja taustamürast vabaneda aitavad.

Mürasummutavate kõrvaklappide olulisim väljakutse on eemaldada kõik ebavajalikud taustahelid ja -mürad, lastes moonutamata kõlada sellel, mis kõrvaklappidesse mängima pandud.

Passiivne mürasummutus tähendab, et kõrvad isoleeritakse füüsiliselt taustahelidest kas paksude polsterdatud kuulariümbristega kõrvapealsetel kõrvaklappidel või tihedalt kuulmekäiku sobituvate kõrvasiseste klappidega, mis ei lase välist heli läbi. Mõlemad lahendused on head, kuid mitte täiuslikud: natuke müra pääseb alati läbi ja tihedalt isoleeritud kõrv pole ka mugav pikema-ajalisel kuulamisel.

Kostab ka vaikselt hästi

Aktiivne mürasummutus kasutab tarka lahendust, mille leiutas Bose 1986. aastal pilootide jaoks pikamaalendudel. Kohe võeti see kasutusele ka tavakasutajate kõrvaklappides.

Kui tavaliste kõrvaklappidega kipub kasutaja mürarikkas keskkonnas helivaljust nii-öelda põhja keerama, et paremini muusikat kuuleks, siis mürasummutusega saad kuulata normaalse helivaljusega, kuulmist kahjustamata.

Mida aktiivne mürasummutus kõige paremini summutab?

Kõige paremini õnnestub summutada monotoonseid madalsageduslikke helisid. Selleks on näiteks lennuki- ja laevamootorite mürin, vibratsioon, tänavamüra ja rongihelid. Mõned kõrvaklapid aga saab seadistada ka läbi laskma teatud sagedusel helisid, näiteks inimkõnet, peites samal ajal endiselt muud taustamüra. Nii on hea rääkida teiste inimestega kohas, kus ümbritsev lärm muidu häiriks.

Kuidas aktiivne mürasummutus töötab?

Aktiivne mürasummutus töötab lihtsa vastandfaasis signaalide liitmise põhimõttega, mille juurde on rakendatud täiendavaid filtreid ja võimendeid, mis aitavad kuulatavat heli paremaks muuta.

Aktiivseks mürasummutuseks vajatakse eraldi toidet, sest kasutatakse mikrofoni ja spetsiaalseid protsessoreid müra töötlemiseks.

Kõrvaklappide välisküljel asuvad üks või mitu väikest mikrofoni, mis välised helid kinni püüavad. Nendest salvestatud helisignaal saab 180-kraadise faasinihke, mis kokkuvõttes summutab kõrva jõudvaid (tausta) helilaineid n-ö täpselt vastupidiseks signaaliks, nii et müra jääb kokkuvõttes praktiliselt kuuldamatuks. Kuna heli võetakse üles väliste mikrofonidega, kuhu seda heli, mis kõrvaklappidest kostab, ei jõua, siis lõpptulemuseks ongi puhas muusika või kõne, mis tuleb heliallikast ilma kuulaja ümbrusest kostva taustamürata.

See Bose poolt 1986. aastal esmakordselt rakendatud põhimõte töötab suures osas ka tänapäeval, kuid müra summutav elektroonika on palju targemaks läinud. Vastandfaasis signaale on võimalik tänu digitaalsele helitöötlusele täpsemini tekitada ja võimalik on rakendada ka erinevaid filtreid, mis vajadusel laseks siiski vajalikud helid (näiteks inimkõne) väljast läbi.

Kui varem oli mürasummutus hästi kasutatav vaid muusika või mõne muu heli kuulamisel, sest tekitas ise teatud kõrgema sagedusega iseloomulikku sahinat, siis tänapäeval on kvaliteet läinud nii heaks, et mürasummutavaid klappe võib kasutada ka lihtsalt vaikuse tekitamiseks. Muusikat pole vaja mängima pannagi, võid nautida täielikku hääletut keskkonda keset ümbritsevat müra, mille klapid osavalt ära peidavad.

Praegu on õige aeg osta

Praegu saab MySound2Go kauplusest T1 Mall of Tallinna kaubanduskeskuse esimesel korrusel ja e-poest mitmed väga head mürasummutusega klapid kätte väga soodsalt. Kõik mürasummutavad klapid nii e-poes kui kauplustes on -15% odavamad 1. aprillist 14. aprillini 2019.

Mõned näited: Sony WH-CH700NB on näiteks 20,5 eurot odavam ja maksab alla 130 euro, Sony MDR-XB950N1B aga 199,99 euro asemel ainult 169,99 eurot ehk puhas hinnavõit on 30 eurot. Ka Hi-res helikvaliteediga klapid Sony WH-H900NB on praegu hea hinnaga – 263,49 eurot ehk hinnavõiduga 46,5 eurot.

Marshalli soodushinnaga klappidest on praegu väga soodne Mid A.N.C. mudel, mille tavahinnast on kadunud 40,5 eurot ja alles jäänud hind 229,49 €.

Ka Sennheiseri klapid PXC 550 on nüüd soodushinnaga 297,49 eurot (52,5 € odavam), Bose QuietComfort 35 II 329,99 eurot (tavahind 379,99 eurot), Bowers & Wilkins mürasummutavad bluetooth kõrvaklapid PX 339,99 eurot (soodustus koguni 60 eurot) ning kvaliteetsed ja stiilsed Bang ja Olufseni klapid Beoplay H9i 424,99 eurot (hinnavõit veelgi suurem – 75 eurot).

Kõrvaklappide valiku juures on väga oluline neid ise proovida ja sobivust hinnata – seda aitavad teha spetsialistid MySound2Go poes, kus kõik vajalikud mudelid on proovimiseks olemas.

Mürasummutavad Sony kõrvaklapid on saadaval Endla 16 Salongis või Sony Centeri e-poes. Praegu on käimas kampaania, mille raames kõik mürasummutavad klapid nii e-poes kui kauplustes on -15% odavamad. Kampaania kestab 1. aprillist 14. aprillini 2019.

Loading...

Sinu ostukorv